Komórki Macierzyste – nowe możliwości w weterynarii

Zagadnienie izolowania komórek macierzystych jest od  kilku lat tematem wiodącym w medycynie ludzkiej.  w 2012 roku John B. Gurdon i Shinya Yamanaka otrzymali nagrodę NOBLA w dziedzinie medycyny  za  odkrycie właściwości komórek macierzystych i ich wykorzystania w  wielu dziedzinach medycyny, kosmetologii, czy weterynarii. 

Mechanizmy działania komórek macierzystych są dopiero poznawane. W medycynie ludzkiej metoda jest są na ostatnim etapie badań, czyli dopuszczone jest jej stosowanie jedynie w wyznaczonych ośrodkach, według ściśle określonych procedur i u pacjentów, którzy rozumieją, że jest to forma badania naukowego. Korzystają z tej metody m.in. sportowcy.

W weterynarii temat wykorzystania komórek macierzystych pojawił się w tym roku. Kilka ośrodków w Polsce wykorzystując wzorce opracowane w Stanach Zjednoczonych wprowadziło eksperymentalne zastosowanie komórek macierzystych w leczeniu schorzeń głownie aparatu ruchu u psów. Efekty są bardzo obiecujące, i jak zaznaczają pionierzy tej metody w Polsce, będzie to główny sposób leczenia wielu schorzeń u psów w przyszłości.

Aktualnie  dwa ośrodki w Polsce oferują możliwość namnażania komórek macierzystych. Jest to wrocławska  placówka którą reprezentuje Dr Niedzielski, oraz Ośrodek w Warszawie. Cena terapii z użyciem komórek macierzystych waha się w granicach 2 tyś. złotych.

Na pewno warto bacznie przyglądać się rozwojowi tej gałęzi w obrębie medycyny weterynaryjnej. Jest już udowodnione, że przy wielu do tej pory problematycznych schorzeniach układu ruchu, terapia komórkami macierzystymi daje spektakularne efekty. Czas pokarze jak ta metoda przyjmie się w leczeniu chorób u zwierząt towarzyszących.

 

 

lek.wet Piotr Kijewski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.