Szczepienia

SZCZEPIENIA PSÓW

Szczepienia u psów dzielimy na obowiązkowe, do których należy wścieklizna, oraz dobrowolne, a więc przeciwko pozostałym chorobom zakaźnym. Można zaszczepić czworonogi klinicznie zdrowe, najlepiej wcześniej odrobaczone, natomiast interwencyjnie także te zarażone, u których nie ma jeszcze objawów klinicznych. Ponadto takie działania profilaktyczne można zalecić osobnikom, które miały kontakt z chorymi zwierzętami (na podobnej zasadzie działa szczepionka przeciwko wściekliźnie u ludzi), a nawet tym, które są już chore (co często stosuje się przy leczeniu nosówki).

Dorosłe psy szczepimy raz w roku, natomiast program profilaktyki szczeniąt i dobór dla nich szczepionki zależy od ich wieku. Młode pieski powinny być klinicznie zdrowe, po odrobaczeniu, a w przypadku zmiany właściciela – po okresie aklimatyzacji.

Szczenięta możemy zacząć szczepić w 5-6 tygodniu życia, a następnie doszczepiać, średnio co 3-4 tygodnie, aż do 12-16 tygodnia życia. Nowi właściciele często popełniają błąd polegający na tym, że po jednym szczepieniu i odrobaczeniu małego psa nie kontynuują wizyt w gabinecie weterynaryjnym. Są bowiem przekonani (głównie dzięki osobom, u których kupili czworonoga), że psiak otrzymał wystarczającą dawkę szczepionek. Może to być jednak źródłem wielu kłopotów zdrowotnych pupila, ponieważ w przypadku niedoszczepienia i powolnego zaniku przeciwciał matczynych dochodzi do zaniku odporności u psa. Jest on wówczas zagrożony wieloma groźnymi, często śmiertelnymi chorobami występującymi w danym wieku.

 

Przykładowy program szczepień szczeniąt.

Dobór szczepionki zależy głównie od wieku zwierzęcia, preferencji lekarza, zagrożenia epizootycznego na danym terenie, a także – co zdarza się niestety często w ostatnich latach – od mody. Najczęściej psy szczepimy przeciwko następującym chorobom:

1. Nosówka – jest obecnie najgroźniejszą wirusową chorobą zakaźną psów, o szczególnie wysokiej śmiertelności wśród szczeniąt. Jest chorobą o ostrym przebiegu, z wysoką temperaturą oraz gwałtownymi objawami z wielu układów, w tym nerwowego. Ponadto pozostawia po sobie wiele poważnych komplikacji, które dają się we znaki przez całe życie zwierzęcia.

 

2. Parwowiroza – jest kolejną, dość powszechnie występującą wirusową chorobą zakaźną psów. U szczeniąt może przebiegać w dwóch postaciach: jelitowo-żołądkowej (o śmiertelności do 50%) i sercowej (o śmiertelności prawie 100%). Główne objawy to przede wszystkim biegunka i wymioty z silnym odwodnieniem całego organizmu.

 

3. Koronawiroza – to wirusowa choroba zakaźna, w przebiegu której występują silne biegunki i wymioty wynikające z uszkodzenia jelit przez wirus. U małych szczeniąt mieszane zakażenia corona- z parvovirusem kończą się zazwyczaj śmiercią.

 

4. Choroba Rubartha (zakaźne zapalenie wątroby) – jest to nadostra wirusowa choroba psów, w przebiegu której występuje bardzo wysoka gorączka, wymioty, biegunka, a w skutek uszkodzenia wątroby także żółtaczka. Przy tak gwałtownym przebiegu śmierć może nastąpić nawet w ciągu jednego dnia.

 

5. Parainfluenza, adenowirusowe zapalenie płuc, kaszel kenelowy – są to choroby górnych dróg oddechowych, występujące powszechnie w dużych skupiskach zwierząt (blokowiska, schroniska, wystawy zwierząt, masowa sprzedaż psów na targowiskach, hodowle i hotele dla psów). Wspólną cechą charakterystyczną jest suchy, spazmatyczny kaszel, który może utrzymywać się przez wiele tygodni. W przebiegu tych chorób występują: zapalenie gardła, migdałków, oskrzeli i płuc. Są to infekcje wirusowe, których częstym powikłaniem są wtórne zakażenia bakteryjne.

 

6. Leptospiroza – jest chorobą bakteryjną wywoływaną przez wiele szczepów Leptospir, z których każdy atakuje inny narząd i daje różne objawy chorobowe. W dostępnych obecnie na rynku szczepionkach są komponenty wszystkich tych szczepów, które na danym terenie wywołują chorobę.

 

7. Borelioza – jest groźną chorobą przenoszoną przez kleszcze. Szczepionka na boreliozę dopiero od niedawna jest dostępna na polskim rynku, więc warto upomnieć się o nią u lekarza weterynarii. Ze względu na coraz większe rozprzestrzenianie się tej choroby w naszym kraju bezwzględnie szczepione powinny być te psy, które są bardziej narażone na kontakt z kleszczami, np. w środowisku wiejskim, leśnym czy zwierzaki wyprowadzane do parków. Dobrą praktyką jest również szczepienie psów myśliwskich. Przy profilaktyce boreliozy oprócz szczepień nie należy zapominać o zabezpieczeniu swojego psa preparatem przeciw kleszczom.

 

8. Babeszjoza – jest chorobą wywoływaną przez pierwotniaki, przenoszoną również przez kleszcze. Powinno się więc szczepić wszystkie psy narażone na kontakt z kleszczami (podobnie jak w przypadku boreliozy). Dawkę szczepionki należy bezwzględnie aplikować czworonogom zamieszkującym tereny Polski Wschodniej i Północnej, a także z okolic Warszawy. Według ostatnich danych to właśnie tam babeszjoza występuje najczęściej. O szczepieniu powinny również pamiętać osoby podróżujące ze swoimi psami w tamtym kierunku.

 

9. Grzybice – są to choroby wywoływane przez różne szczepy grzybów. Obecnie posiadamy na rynku poli- i monowalentne szczepionki przeciwko różnym szczepom wywołującym choroby grzybicze u psów.

 

10. Herpeswirus – jest to choroba będąca przyczyną wysokiej śmiertelności szczeniąt w pierwszych dniach życia. Należy szczepić przeciwko herpeswirusowi suki z cieczką i ciężarne przy każdej ciąży.

Wiek psa w tygodniachSzczepienia wczesneSzczepienia
standardowe
Szczepienia późne
5 – 7 tygodni8 – 10 tygodni12 tygodni
8 – 12 tygodni12 – 16 tygodni16 tygodni
16 tygodni

 

SZCZEPIENIE KOTÓW

Każdy kot, powinien być przez nas zaszczepiony na kilka podstawowych chorób. Przy szczepieniu należy pamiętać o tym, że przeciwciała siary, przekazane przez matkę, mogą neutralizować działanie szczepionek. Dlatego najbardziej odpowiednim wiekiem do przeprowadzania szczepień u kociąt jest wiek 7-8 tygodni

 

Szczepienia ochronne kotów

Autor: Lek. wet. Jerzy Burbelka, 2005-11-14
Każdego kota powinno się zaszczepić na kilka podstawowych chorób. Planując szczepienia powinniśmy jednak pamiętać o przeciwciałach siarkowych przekazanych przez matkę, które mogą neutralizować szczepionki. Dlatego też szczepienia powinniśmy zacząć w wieku 7-8 tygodni.

Choroby, przeciwko którym można zaszczepić kota:

 • herpeswiroza (tzw. koci katar)
 • caliciwiroza (tzw. koci katar)
 • panleukopenia (tzw. tyfus koci)
 • białaczka
 • chlamydioza
 • wścieklizna
 • grzybica (zakażenie Mocrosporum canis)
 • zakaźne zapalenie otrzewnej (FIP)

 

Kiedy nie należy szczepić!

 • jeśli zwierzę jest aktualnie chore (nie dotyczy to chorób przewlekłych np. niewydolności wątroby czy nerek),
 • jeśli istnieje prawdopodobieństwo silnego zarobaczenia zwierzęcia (szczepionka może być nieskuteczna),
 • w okresie ciąży (tylko w wyjątkowych przypadkach można zaszczepić ciężarną kotkę),
 • jeśli kocię ma mniej niż 6 tygodni (poza wyjątkowymi sytuacjami w hodowlach kotów),
 • jeśli przy poprzednich szczepieniach dochodziło do reakcji alergicznych, grożących utratą życia.

 

Przygotowanie do szczepienia

Na tydzień przed każdymi szczepieniami powinno się zwierzę odrobaczyć (nie dotyczy to zwierząt odrobaczanych regularnie przez cały rok).

Wiek Szczepionka
8-12 tygodniKatar koci + Panleukopenia
12-14 tygodniKatar koci + Panleukopenia
po roku od ostatniego szczepieniaKatar koci + Panleukopenia

Kolejne szczepienia co 2-3 lata